BİZ KİMİZ ?

kemal-sarac-yesilce

1960 yılı Rize ili Ardeşen ilçesi doğumlu olan  Kemal SARAÇ çocukluğundan beri amatör olarak babasının yanında arıcılık sanatını öğrenmeye başlamıştı. O zamanlar fenni arı kovanları  Doğu Karadeniz Bölgesinde pek fazla yaygın olmadığından dolayı kara kovan diye tâbir edilen eski tip kütük kovanlarla bu mesleğe ilk adımlarını atmaya başlamıştı.

2000 yılında babası Mustafa SARAÇ ‘ ı elim bir trafik kazası sonucunda kaybetti. Kendisi aslen esnaf olan Kemal SARAÇ, babasının vefatı üzerine ondan bir hatıra olarak kalan 15 adet petekle arıcılık mesleğine aktif olarak ilk adımı attı. İlk zamanlarda hobi olarak başladığı arıcılık mesleğinde çok kısa sürede tecrübeli bir arıcı haline geldi. Çeşitli arıcılık kursları, seminerler ve konferanslara katılıp kendisini arıcılık konusunda geliştirdi ve arıcılıkla ilgili bir çok eğitim sertifikası ve belgelere sahip oldu. 2004 yılında Bağ-Kur’ dan emekli olduktan sonra arıcılık mesleğinde hobi olarak değil de artık profesyonel anlamda çalışmaya başladı. 2000 yılında babasından kalan 15 adet petek ile arıcılığa başlayan Kemal SARAÇ şu an 100 adet fenni ve 5 adet kara kovan ile aracılık mesleğine devam etmektedir.

Kemal SARAÇ 2008 yılında TEMA ve İMO denetimi altında organik bal üretimine başlamış olup Doğu Karadeniz Bölgesinde 3 farklı türde bal üretimi yapmaktadır. Bu bal çeşitlerinin birincisi, Artvin ili Murgul ilçesine bağlı Erenköy de  üretilen Organik Saf Kestane Balı ve Kestane, kumar, ihlamur, akasya başta olmak üzere yer çiçeklerinde oluşan organik karışık kestane balıdır. İkinci olarak ise Artvin ili Şavşat ilçesine bağlı Yeşilce Köyü’ nde üretilen organik çiçek balı ve yine Şavşat Meydancık Beldesine bağlı Sarıçayır Mezrasında üretimi gerçekleştirilen yüksek kaliteli organik yayla çiçek balıdır. Üçüncü olarak ise Rize ili Çamlıhemşin ilçesine bağlı Sıraköy’ de  Anzer Balı kalitesinde organik yayla çiçek balı üretimi yapmaktadır.

PAYLAŞ

Facebook Twitter Email